zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym
Image


Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej złożonych i najczęściej używanych stawów w naszym organizmie. Uczestniczy w procesie jedzenia, mówienia, śpiewania i ziewania.
 W wielu przypadkach diagnoza dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego jest trudna, ponieważ podobne dolegliwości mogą także występować w innych schorzeniach. Schorzenia stawów skroniowych są bardzo powszechnym zjawiskiem, które dotyka nawet 40 % populacji.
 Do najczęstszych objawów dysfunkcji w stawie skroniowo-żuchwowym należą: bóle głowy, ból przy otwieraniu i zamykaniu ust, jedzeniu, mówieniu, odgłosy trzeszczenia i przeskakiwania w stawie, blokowanie ruchów dolnej szczęki, bóle mięśni twarzy czy nagła zmiana ułożenia zębów górnych i dolnych. 
Przyczyn tego schorzenia jest wiele, wśród najczęstszych wymienia się stres, wady zgryzu pierwotne i wtórne powstałe po utracie zębów własnych, wady postawy ciała, urazy. 
Diagnozowanie polega na dokładnym, specjalistycznym badaniu i wywiadzie, wykonaniu zdjęć rentgenowskich zleconych przez lekarza, zastosowaniu specjalnych urządzeń elektronicznych i aparatów.
 Leczenie dysfunkcji stawu jest trudne z powodu ich umiejscowienia. Polega na usuwaniu przyczyn dolegliwości, zwalczaniu nieprawidłowych nawyków, leczeniu nieprawidłowego zgryzu metodami protetycznymi i/lub ortodontycznymi. Stosowana jest także fizjoterapia, ćwiczenia mięśniowe oraz tymczasowe szyny zwarciowe poprawiające warunki zgryzowe. W wyjątkowych sytuacjach pacjent stosuje leki rozkurczowe i przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zaawansowane zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym są bardzo trudne do wyleczenia, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i rozpoczęcie właściwego leczenia.

poznaj nasz zespół
kontakt
  • gabinet@tulident.pl
  • ul.Godebskiego 2-4 lok. 2
    51-691 Wrocław
godziny otwarcia


pon. 8:00- 20:00
wt. 8:00- 20:00
śr. 8:00- 20:00
czw. 8:00- 20:00
pt. 8:00- 20:00
sob. 9:00- 14:00
niedz. zamknięte