Korony zębowe to nowoczesne rozwiązania protetyczne, które pozwalają przywrócić pierwotne funkcje oraz estetykę zniszczonych zębów. Wykonuje się z różnych materiałów, więc łatwo jest dopasować je do pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć o koronkach na zęby?
Zapamiętaj!
- Korony zębowe to nowoczesne rozwiązanie protetyczne, przywracające estetykę i funkcje zniszczonym zębom.
- Korony doskonale komponują się z naturalnymi zębami i mogą być rozwiązaniem na stałe.
- Wybór rodzaju korony zależy od potrzeb pacjenta, a procedura zakładania wymaga konsultacji i dwóch wizyt u dentysty.
Czym jest korona zębowa?
Obecnie wykorzystywane w stomatologii korony zębowe są specjalnymi nakładkami, zakładanymi na uszkodzony lub zniszczony ząb. Mają na celu przywrócenie zębowi jego pierwotnego wyglądu, ale przede wszystkim pełnej funkcjonalności. Wybór odpowiedniego rodzaju korony zębowej zależy głównie od miejsca, w którym ma być założona, jak również od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Koronę można zamocować na naturalnym korzeniu lub implancie zębowym. To rozwiązanie stałe – w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy pacjent nie może jej samodzielnie wyjąć. Jeśli korona zostanie wykonana przez dobrego specjalistę, jej odcień idealnie komponuje się z naturalną barwą zębów.
Rodzaje koron zębowych
Rodzaje koron zębowych dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Mamy więc:
- korony porcelanowe – mają one dobrą wytrzymałość oraz estetykę, dlatego często stosowane są na zęby boczne. Mogą być wykonane na podbudowie metalowej, ceramicznej lub metalowej złotej;
- korony pełnoceramiczne, które zyskują coraz większą popularność ze względu na ich doskonałe właściwości estetyczne i brak metalu w składzie;
- korony metalowe – bardzo trwałe, ale ze względu na kolor rzadko są wybierane do odbudowy zębów;
- korony tymczasowe (akrylowe), które mają za zadanie chronić ząb do momentu przygotowania stałej korony. Mogą być jednak pozostawione na stałe, gdy nie ma możliwości wyboru innego rozwiązania.
Wybór odpowiedniej korony zależy od wielu czynników, w tym pozycji zęba w jamie ustnej, indywidualnych preferencji pacjenta oraz rekomendacji stomatologa.
Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?
Uszkodzone zęby, które utraciły swoją wytrzymałość lub kształt, mogą być doskonałym kandydatem do założenia korony zębowej. Często korony te stosuje się również w przypadku zębów, które przeszły intensywne leczenie kanałowe. Co więcej, jeśli ząb jest mocno przebarwiony lub zaistniała potrzeba jego wzmocnienia, korona zębowa może być odpowiednim rozwiązaniem.
Zalety koron zębowych
Korzystanie z koron zębowych niesie wiele korzyści. Przede wszystkim pomagają one przywrócić estetyczny wygląd zęba, który był uszkodzony lub zniszczony. Dzięki nim pacjenci mogą znów cieszyć się pięknym uśmiechem. Poza walorami estetycznymi warto podkreślić, że poprawiają funkcjonalność szczęki, pozwalając na komfortowe jedzenie czy mówienie.
Wielu pacjentów obawia się, że korony zębowe szybko się zużyją. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regularnym wizytom kontrolnym u dentysty mogą służyć przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Są one odporne na uszkodzenia i przebarwienia, co czyni je doskonałym wyborem dla tych, którzy poszukują trwałego rozwiązania.
Procedura zakładania korony zębowej
Pierwszym krokiem przed założeniem korony zębowej jest konsultacja oraz wykonanie dokładnych badań. Dentysta oceni stan zęba oraz ewentualne potrzeby leczenia przed założeniem korony.
Po dokładnym przygotowaniu zęba następuje etap właściwego zakładania korony zębowej. Często wymaga to od pacjenta dwóch wizyt. Podczas pierwszej z nich ząb jest przygotowywany pod koronę, a potem wykonuje się wycisk. Na jego podstawie w laboratorium protetycznym tworzona jest korona zębowa. Podczas drugiej wizyty korona jest już trwale mocowana na zębie.
W świecie stomatologii korony zębowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy marzą o pięknym uśmiechu. Dzięki nim można nie tylko poprawić wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność swoich zębów. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie i skonsultować się ze specjalistą w sprawie założenia korony zębowej.