Wielu pacjentów pyta, czym się zajmuje protetyka stomatologiczna. Jest to dziedzina medycyny, która potrafi w znaczący sposób przyczynić się do poprawy zdrowia całego organizmu. Dlaczego? Jeśli chcesz wiedzieć, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
Zapamiętaj!
- Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna? To dziedzina skupiona na odtwarzaniu funkcji i wyglądu zębów, w której wykorzystuje się m.in. elementy chirurgii szczękowej i ortodoncji.
- Proces leczenia protetycznego zaczyna się od konsultacji i diagnozy, a wszystko jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Stan uzębienia ma wpływ na zdrowie całego ciała.
- W ramach protetyki stomatologicznej wykorzystuje się m.in. implanty, korony i mosty, protezy, licówki oraz nakładki.
- Choć leczenie protetyczne może wiązać się z bólem i dyskomfortem, różne rodzaje znieczulenia i techniki relaksacyjne pozwalają je ograniczyć.
Czym się zajmuje protetyka stomatologiczna – krótkie wprowadzenie
Wielu osobom protetyka stomatologiczna kojarzy się przede wszystkim z protezami zębowymi. Protezy to ważny aspekt, ale tylko jeden z wielu. Protetyka stomatologiczna to rozbudowana dziedzina stomatologii, która koncentruje się na odtwarzaniu funkcji i wyglądu zębów. Ma w sobie elementy chirurgii szczękowej i ortodoncji. Może obejmować zarówno stosunkowo małe zabiegi (np. wymianę jednego zęba), jak i całe zestawy skomplikowanych procedur, wymaganych m.in. w trakcie odbudowy całego uzębienia.
Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda proces leczenia protetycznego. Każdy przypadek jest inny, ale zawsze zaczyna się od konsultacji i diagnozy. W pierwszej kolejności dentysta protetyk ocenia stan zdrowia uzębienia konkretnego pacjenta. Często przeprowadzane są badania, w tym prześwietlenie rentgenowskie. Następnie lekarz planuje leczenie, które jest dostosowane do indywidualnych potrzeb – często po konsultacjach z innymi specjalistami.
Znaczenie protetyki stomatologicznej dla zdrowia całego organizmu
Profesjonalna protetyka stomatologiczna ma wpływ tylko na wygląd, estetykę oraz funkcjonalność zębów – gryzienie, mówienie etc. Stan uzębienia ma bezpośrednie przełożenie na kondycję całego ciała. Zdrowe zęby i dziąsła są kluczowe przede wszystkim układu pokarmowego. Niedokładnie rozdrobniony pokarm z powodu zaburzonego gryzienia i miażdżenia może prowadzić do problemów z trawieniem.
Braki w uzębieniu mogą prowadzić do niewłaściwego zgryzu, co z kolei może skutkować m.in. problemami z bólami głowy, szyi, a nawet kręgosłupa. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko próchnicy – podstawowej przyczyny stanów zapalnych i martwicy miazgi, które wymagają bolesnego i dość drogiego leczenia. Zadaniem protetyki stomatologicznej jest także zapobieganie takim problemom.
Wybrane rodzaje prac protetycznych
Wiesz już, czym się zajmuje protetyka stomatologiczna. W jej ramach wykonuje się wiele różnych zabiegów. Oto najważniejsze elementy:
- implanty – małe tytanowe śruby, które są umieszczane w kości szczęki, aby zastąpić korzenie zębów;
- korony i mosty – struktury mocowane do istniejących zębów lub implantów, aby odtworzyć kształt i funkcję naturalnego uzębienia (odpowiednio jednego lub kilku zębów w łuku);
- protezy – mogą być częściowe lub pełne. Są używane, gdy pacjent stracił niektóre lub wszystkie zęby.
Do tego dochodzą jeszcze:
- licówki – cienkie płatki ceramiczne, które są przyklejane do przedniej powierzchni zęba. Stosuje się je, aby poprawić wygląd zębów, które są przebarwione, uszkodzone, niekształtne lub mają nieodpowiednią wielkość;
- nakładki – odbudowują zniszczoną część zębów i wzmacniają strukturę. Wykorzystywane są, gdy ząb jest na tyle uszkodzony, że nie można go uratować za pomocą tradycyjnej plomby, ale na tyle silny, że nie jest potrzebna pełna korona.
Czy leczenie protetyczne jest bolesne?
Przykro nam to powiedzieć, ale jak w przypadku większości procedur stomatologicznych, pewien stopień dyskomfortu jest nieunikniony. Jednak jest wiele technik, które stomatolog protetyk może zastosować, aby pomóc zarządzać tym dyskomfortem. To przede wszystkim różne rodzaje znieczulenia, ale również techniki relaksacyjne. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu!